چهارشنبه 02 مهر 1399
EN

سيد محمد ( عليه السلام )

سيد محمد فرزند بزرگوار امام علي النقي ( عليه السلام ) است كه در سال   252 هـ ق درگذشت و مرقد ايشان در شهر بلد در جاده اصلي كاظمين ـ سامرا و در فاصله هشت فرسنگي شهر سامرا قرار دارد. اين امامزاده مورد احترام فراوان شيعيان عراق بوده وآنان نسبت به وي اعتقادي عظيم دارند و معمولاً تمامي كسانيكه به زيارت امامان معصوم سامرا مي‌روند، به زيارت اين جناب نيز نائل مي‌گردند. كرامات بسياري از اين بزرگوار نقل شده است و در بزرگواري ايشان همين بس كه ايشان فرزند بزرگ امام هادي ( عليه السلام ) بودند و در فوت او، حضرت امام حسن عسكري ( عليه السلام ) گريبان خود را چاك نمود و شيخ نوري اعتقاد عظيمي به زيارت آن بزرگوار داشته و در تعمير بقعه و ضريح مباركش سعي نمود. اين امامزاده حرمي بسيار وسيع دارد كه در اعياد و عزاداري انباشته از زوار مي شود.
كتيبه‌اي بدين مضمون بر ضريح شريفش نوشته شده است «اين مرقد سيد جليل ابوجعفر محمد فرزند امام هادي است كه فردي عظيم الشأن است و شيعيان را اين گمان بود كه او پس از امام هادي به امامت خواهد رسيد و چون درگذشت امام هادي ( عليه السلام ) بر امامت حسن عسكري ( عليه السلام ) اشاره فرمود، هنگاميكه امام هادي ( عليه السلام ) از مدينه به سامرا مي‌رفت سيد محمد كودكي بيش نبود و بعدها چون به بلوغ رسيد راهي سامرا شد و چندي در سامرا بود تا آنكه تصميم گرفت به مدينه برگردد و چون نه فرسنگي از سامرا دور شد و به بلد رسيد در همين جا بيمار شده و درگذشت و چون اين خبر به امام حسن عسكري ( عليه السلام ) رسيد از شدت اندوه گريبان خود را چاك كرد و چون براين كار ايشان خرده گرفتند فرمود كه حضرت موسي نيز در مرگ برادرش هارون گريبان خود را پاره كرد»
 

حرم مطهر محمد بن هادي عليه السلام
عمارت جديد داراي صحن مربع شكل به ضلع ۱۵۰ متر است و در وسط صحن شريف حرم مطهر واقع است كه گنبد كاشيكاري آن نظر هر بيننده را به خود جلب مي دارد . محيط گنبد حدود ۵۰ متر و ارتفاع آن ۴۵ متر است و در كنار آن مناره اي به ارتفاع ۴۰متر در سال ۱۳۷۹ قمري برافراشته اند. در مقابل حرم يك ايوان مسقف با ستون هاي باشكوه خودنمايي مي كند . حرم مطهر با كاشيكاري وآيينه كاري هنرمندان ايراني مزين شده و آيتي از هنر اسلامي را منعكس مي كند. قبر مطهر در وسط حرم واقع است و بر روي آن صندوق نفيس و ضريح نقره نصب است.
در حرم مطهر رواق نسبتا بزرگي وجود دارد كه كاروانهاي زائران عتبات ، نمازجماعت ظهر را معمولا در آنجا برگزار مي كنند .
در سالهاي اخير درنزديكي حرم امامزاده سيدمحمد پاركينگ اتوبوسها و وسايط نقليه داير گرديده و صحن حرم مطهر اين امامزاده مكان مناسبي براي  استراحت ظهرگاهي زائران سامرا مي باشد . كاروانهاي زيارتي عتبات كه تحت نظارت حج و زيارت مشرف مي شوند ضمن تاكيد بر حضور زائران  براي زيارت اين امامزاده ، درصورتي كه هوا مناسب باشد در صحن مطهر اين مكان نهار زائران را توزيع و استراحت مختصري به كاروان مي دهند و بعدازآن معمولا عازم كاظمين مي شوند.

 

کلید واژگان: سيد محمد - فرزند بزرگ امام هادي - ابوجعفر محمد - سبع دجيل