ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1399
EN

كاظمين

اين شهر سوّمين شهر مقدّس عراق پس از نجف و كربلا است و در شمال غربي بغداد و در سمت غرب رودخانه دجله قرار گرفته كه تنها عرض رودخانه دجله آن را از بغداد جدا مي كند. نام اين شهر برگرفته از نام مبارك حضرت كاظم(عليه السلام) است و از آنجايي كه در اين حرم حضرت موسي بن جعفر(عليه السلام) كاظم و نواده او حضرت محمد بن علي(عليه السلام (جواد) مدفون مي باشند شهر به نام اين دو تن با غلبه دادن نام كاظم ، «كاظمين» ناميده شده است.
 حرم مطهّر، مركز اين شهر را تشكيل مي دهد و دروازهاي مجموعه وسيع حرم به خيابانها و محله هاي اصل شهر گشوده مي شود. حرم كاظمين از ويژگيهايي برخوردار است كه در كمتر حرمي مي توان ديد; نخست آنكه دو تن از امامان معصوم درون يك ضريح مدفونند، از اين رو ضريح نقره اي آنان بزرگ و بخش مهمّي از فضاي زير گنبد را در بر گرفته است و ديگر آنكه حرم مطهّر داراي دو گنبد طلايي يكسان و چهار گلدسته مي باشد. همچنين حرم مطهّر داراي سه ايوان زيبا و بزرگ با سقفهاي بلند است كه ستونهايي تنومند آن را در بر گرفته و با كاشي و آينه تزيين شده است.
پيشينه شهر كاظمين به سال 145 هـ . باز مي گردد. در اين سال جعفر فرزند منصور عبّاسي درگذشت و در اين منطقه مدفون گرديد و پس از او جمعي از قريشيان از آن جمله دو امام معصوم(عليهما السلام) در اين منطقه به خاك سپرده شدند و همواره به نام «مقابر قريش» مشهور بوده است. ليكن بعدها به تدريج نام اين بقعه به نام امروزي آن شهرت يافت.

کلید واژگان: كاظمين - مقابر قريش