چهارشنبه 01 بهمن 1399
EN

خبرگزاری

مراسم بزرگداشت شهدای فاجعه منا در قم برگزار شد

  • 13 مهر 1394
  • 08:24
  • 0 دیدگاه
  • 1614 بازدید
  • Article Rating
مراسم بزرگداشت شهدای فاجعه منا در قم برگزار شد

به گزارش روابط عمومی حج و زیارت استان قم ، آیت الله رضا استادی در مراسمی که از سوی رهبر معظم انقلاب به مناسبت یادبود جانباختگان حادثه منا در حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد؛ اظهار کرد: این حادثه غم آور و سنگین یک ملت را غمگین کرد و هرچه می گذرد ابعادش روشن می شود و همه مسلمانان جهان را در غم و اندوه فرو می برد.

ایشان آیه «و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله» را مصداق روشنی برای این عزیزان دانست و افزود: آنها به طرف خانه خدا مهاجرت کردند همانند کسانی که به جبهه ها می روند که البته اجر اینها نیز در نزد خداوند است و مشمول مغفرت هستند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم این آیه را بشارت خوبی برای جان باختگان فاجعه منا دانست و گفت: وقتی تمام ملت ایران و رهبر انقلاب خود را در غم خانواده های این عزیزان شریک می دانند این خود باعث آرامش بازماندگان آنها می شود.

استادی دولت آل سعود را خائن به خدا و رسول الله خواند و افزود: انصافا اینها که خود را خادم خانه خدا می دانند خائن به خدا و رسول الله و خائن به بیت الله هستند.

امام جمعه قم تحمل آزار و اذیت زائران را در این سالها به خاطر علاقه و عشق مردم به اهل بیت دانست و ادامه داد: در تمام ممالک اسلامی مشهور شده که به زیارت خانه خدا می روی تقیه کن زیرا وقتی زائران می خواهند در جوار قبر پیامبر نماز یا دعایی بخوانند خادمان آنها زائران را مورد اذیت قرار می دادند و فقط عشق به اهل بیت باعث سکوت و تحمل زائران می شد.

ایشان با اشاره به خراب کردن قبر امامان در قبرستان بقیع و خراب کردن خانه پیامبر توسط دولت آل سعود خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن مجید می فرماید به خدا و پیغمبر خیانت نکنید اما اینها به بیت الله و حرم پیغمبر خیانت کردند چه کاری بدتر از تخریب قبور ائمه .آنها آثار اسلامی را محو کردند نه اینکه اگر در دنیا کسی خدمت عظیمی کرده باشد خانه او را به عنوان میراث فرهنگی نگه می دارند؛ اینها خانه پیامبر را خراب کردند و چه خیانتی بالاتر از این.

استادی وظیفه حوزه علمیه مکه و مدینه را آشنایی مردم در مناسک حج با دشمنان و خیانت های آنان دانست و گفت: وظیفه آنها این است که مردم را نسبت به اسرائیل آشنا و مردم را تشویق کنند تا در مقابل اسرائیل بایستند ولی اینها به جای اینکه حواسشان به کمک به اسلام باشد شیعیان را اذیت می کنند و آخوندهای آنها به جای کمک به اسلام از حاکمان ظالمشان حمایت می کنند.

ایشان با اشاره به جمعیت میلیونی شیعه در حجاز گفت: شیعیان حجاز برای برپایی مراسم و دعا و حتی خواندن کتاب های شیعی باید تقیه کنند زیرا آنها در طول تاریخ شیعیان را مورد آزار و اذیت قرار می دادند.

امام جمعه قم امنیت زائران را امری مهم دانست و گفت: خادمان قبرستان بقیع رسما به زائران اهانت می کنند و متاسفانه آخوندهایشان ظلم حاکمان را تایید می کنند، آنها قرآن چاپ می کنند و به زائران می دهند در حالی که در سویی دیگر در بحرین بیمارستان را مورد حمله قرار می دهند.

همچنین با اشاره به فاجعه در منا گفت: در روز عید قربان در منا تعدادی از مجروحین زنده بودند ولی به خاطر نرساندن آب به آنها تلف شدند آخوندهای درباری آل سعود گفتند این اتفاق قضا و قدر و خواست خدا بوده بله خواست خدا بوده که حاکمان آل سعود رسوا شوند و نشان دهد که لیاقت ندارند.

شایان ذکر است در این مراسم حضرات آیات عظام مکارم، هاشمی شاهرودی، سبحانی، مقتدایی، علوی گرگانی، فاضل لنکرانی، حجج اسلام شهرستانی، مروی، ملکا، حکیم، اعرافی، محمدی گلپایگانی، سید احمد خاتمی، استاندار، فرماندار، شهردار، اعضای جامعه مدرسین، فضلا و طلاب و اقشار مختلف مردم حضور داشتند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.