پنجشنبه 02 بهمن 1399
EN

خبرگزاری

ديدارسرپرست حجاج ايراني و ریاست سازمان حج با مراجع عظام تقليد

ديدارسرپرست حجاج ايراني و ریاست سازمان حج با مراجع عظام تقليد

 به گزارش روابط عمومی حج و زیارت استان قم ، حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني و مهندس سعید اوحدی ریاست سازمان حج و زیارت  در سفر به قم با مراجع عظام تقليد حضرات آيات سبحاني، مكارم شيرازي، صافي گلپايگاني، نوري همداني، موسوي اردبيلي، وحيد خراساني، جوادي آملي و حجت‌الاسلام والمسلمين شهرستاني نماينده حضرت آيت الله سيستاني ديدار و گفتگو كرد .

نماينده ولي فقيه در ملاقات با مراجع عظام تقليد از روند برگزاري مراسم حج امسال در حوزه هاي مختلف بويژه برگزاري آئين هاي دعاي كميل در جوار حرم نبوي ، دعاي عرفه ومراسم برائت از مشركان در صحراي عرفات ، همايش هاي بين المللي و ديدار با وزيران وروساي بعثه هاي كشورهاي مختلف در مكه مكرمه و مدينه منوره ، همايش هاي داخلي و برنامه هاي فرهنگي گزارشي بيان كرد و از حوادث سقوط جرثقيل در مسجدالحرام و مسير رمي جمرات در منا بعنوان دو حادثه اي ياد كرد كه كام ضيوف الرحمان را تلخ نمود و كشورهاي اسلامي را درغم فروبرد .

دراين ديدارها مراجع عظام تقليد نيزضمن ابرازهمدردي با خانواده داغديدگان دو حادثه دلخراش مسجدالحرام ومنا از تلاش هاي امير الحاج ايران ، رئيس سازمان حج و زيارت و دست اندركاران حوزه حج در رسيدگي به وضعيت بازماندگان و آسيب ديدگان تقدير و تصريح كردند اين مجموعه با وجودي كه دركشور خود نبودند و امكانات در اختيارشان قرار نداشت با تلاش ، صبر ، درايت و زحمت فراوان پيكر صدها تن از جان باختگان رابه كشورمنتقل كردند وما احساس مي كنيم درچه شرايط سختي قرار داشتند وبراي همه دعا كرديم .

مراجع عظام تقليد برلزوم عمل به فرمايشات مقام معظم رهبري درپيگيري حادثه منا تاكيد و با اشاره به عملكرد ضعيف و سوء مديريت مسئولان مربوطه در مراسم حج امسال خاطر نشان كردند: در قضيه منا بايد عناصر مقصر و مجرم شناسايي و نسبت به ايفاي حقوق جان باختگان اقدام لازم انجام گيرد و هرگز نبايد اجازه داد حادثه مني به فراموشي سپرده شود.

بيش از۷۰۰۰نفر در فاجعه منا از زايران بيت‌الله الحرام در روز عيدقربان به لقاء الله پيوستند

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت گفت: بايد براي پيگيري فاجعه منا كميته حقيقت ياب تشكيل شود تا ضمن برخورد با مقصران فاجعه حقوق جان باختگان نيز پرداخت شود.

حجت الاسلام والمسلمين سيد علي قاضي عسكر روز پنجشنبه در ديدار با آيت الله حسين نوري همداني از مراجع تقليد در قم افزود: در اين فاجعه 462 نفر از عزيزان خود را از دست داديم و اين در حالي است كه 36 نفر همچنان مفقود هستند و 29 نفر نيز در سرزمين وحي دفن شده اند. نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت افزود: آخرين آمار وزارت بهداشت عربستان نشان مي دهد در فاجعه منا بيش از هفت هزار نفر كشته شده اند.

وي ادامه داد: بعد از موضع گيري قاطع رهبر معظم انقلاب گشايش خوبي ايجاد شد كه بتوانيم پيكرهاي جانباختگان را به ايران برگردانيم.

حجت الاسلام قاضي عسكر گفت: 13 نفر از روحانيون و همكاران ما در بعثه مقام معظم رهبري به همراه 17 نفر از مديران و عوامل خدماتي كاروانها نيز در فاجعه منا جان خود را از دست داده اند.

وي افزود: حج امسال طبق روال سالهاي گذشته برگزار شد و برنامه هاي ما چون دعاهاي كميل، عرفه و مراسم برائت از مشركان منظ‌م‌تر و بهتر از سالهاي گذشته انجام گرديد و قاريان در فرصت هاي مختلف تلاوت هاي خوبي در مسجدالحرام و مسجدالنبي(ص) داشتند.

نماينده ولي فقيه در سازمان حج و زيارت ادامه داد: امسال همچون سالهاي گذشته مساله ديپلماسي حج را پيگيري كرديم و با حدود 30 كشور ملاقات هايي را انجام داديم و اين ديدارها موجب شده در طول سال نيز با اين كشورها ارتباط داشته و تجربه هاي خود را به آنها منتقل كنيم.

وي گفت: مردم امسال در بخشهاي مختلف رشد معنوي بسيار خوبي داشتند و با توجه به توصيه رهبر معظم انقلاب بر پرهيز از بازارگردي، شاهد بوديم كه ميزان بار بازگشتي زائران از عربستان به ايران 14 درصد نسبت به پارسال كمتر بوده و مردم به بيانات معظم له مبني بر جلوگيري از بازارگردي توجه كرده اند.

آيت الله موسوي اردبيلي: فاجعه منا از مجاري قانوني پيگيري شود

آيت الله سيد عبدالكريم موسوي اردبيلي از مراجع تقليد بر پيگيري حقوقي فاجعه منا از طريق مجاري قانوني تاكيد كرد.

وي روز پنجشنبه در ديدار نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت بيان داشت: ايران بايد از طريق مجاري قانوني پيگيري لازم را براي شناسايي مسببان فاجعه منا انجام دهد.

آيت الله موسوي اردبيلي ضمن همدردي با خانواده هاي قربانيان فاجعه منا گفت: اين خانواده ها غم بزرگي را متحمل شدند و همدردي با آنان وظيفه آحاد ملت است. فاجعه منا حادثه تلخي بود كه در حج امسال رخ داد اما بايد شاهد پيگيري هاي بعدي كشورمان براي بررسي ابعاد وقوع حادثه باشيم.

تاكيد آيت الله نوري همداني بر وحدت مسلمانان درتشكيل كميته حقيقت ياب فاجعه منا

آيت الله حسين نوري همداني از مراجع تقليد در قم با اشاره به تاكيد رهبر معظم انقلاب مبني بر تشكيل كميته حقيقت ياب فاجعه منا از نبود اتحاد بين كشورهايي كه حاجيان آنها در اين فاجعه جان باختند، انتقاد كرد.

وي روز پنجشنبه در ديدار حجت الاسلام والمسلمين سيد علي قاضي عسكر سرپرست حجاج ايراني، ضمن تشكر از سرپرست حجاج ايراني و رئيس سازمان حج و زيارت براي پيگيري مناسب فاجعه منا، بيان كرد: امسال از نظر مديريت حجاج از همه ابعاد شاهد موفقيت تيم هاي هدايت كننده زائران ايراني بوديم.

آيت الله نوري همداني اظهاركرد: فاجعه منا، فاجعه بزرگي است كه در تاريخ كمتر شاهد چنين فاجعه اي بوده ايم و معتقديم اين فاجعه از چند بعد بايد بررسي شود.

وي ادامه داد: دولت سعودي با پول هايي كه در اختيار دارد دهان مخالفان را بسته و آن ها را به دوست تبديل مي كند اينهايي كه با پول خيلي كارها را انجام مي دهند بلاي بزرگ جامعه اسلامي هستند. دولت آل سعود با آمريكا و صهيونيست ها مرتبط است و از اين رو خود را قوي و مغرور مي داند.

گفتني است درملاقات سرپرست حجاج ايراني با حضرات آيات عظام مكارم شيرازي ، صافي گلپايگاني و سبحاني مهندس سعيد اوحدي رئيس سازمان حج و زيارت حضور داشت و سپس براي شركت در مراسم ترحيم شماري از جان باختگان فاجعه منا پيش از ظهر امروز عازم يكي از شهرهاي شمالي كشور شد.

شايان ذكر است، دوم مهرماه مصادف با عيد قربان چندين هزار نفر از زائران بيت الله الحرام كه براي انجام اعمال رمي جمرات عازم منا بودند به علت انسداد مسير و تجمع بيش از حد زايران بر اثر فشار، گرما و تشنگي جان خود را از دست دادند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.