ﺳﻪشنبه 30 دی 1399
EN

خبرگزاری

مراسم چهلم زائرین قمی و روحانیون جان باخته فاجعه منا در مسجد اعظم قم

  • 17 آبان 1394
  • 08:11
  • حج تمتع
  • 0 دیدگاه
  • 866 بازدید
  • Article Rating
مراسم چهلم زائرین قمی و روحانیون جان باخته فاجعه منا در مسجد اعظم قم

به گزارش روابط عمومی حج و زیارت استان قم ، آیت الله سیداحمد حسینی خراسانی شامگاه یکشنبه در مراسم بزرگداشت اربعین جانباختگان منا در مسجد اعظم قم با اشاره به تکلیف حج این دسته از حاجیان در فقه اسلامی که پس از طواف و سعی صفا و مروه جان می سپارند، اظهار داشت: این افراد حجشان صحیح و در درگاه خدای بزرگ از منزلت و جایگاه بالایی برخوردارند.

ایشان با اشاره به اینکه شعار دست اندرکاران حج این است که خدمت به حجاج شرافت آنها است، بیان کرد: این در حالی است که هنگام مناسک حج در مکان مقدسی مانند مسجد النبی ابدا آزادی برای تعامل صمیمانه بین مسلمانان نیست و ترس و خفقان بر آنجا حاکم است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به بزرگی حادثه منا گفت: در دنیا سیره عقلای دنیا در تمام ادیان بر این بوده که گاهی حوادث را به یک فرصت برای تلطیف روابط سیاسی بین دولت‌ها تبدیل می‌کردند اما این حاکمان مست قدرت برای تلطیف حادثه و همدردی با داغدیدگان کاری نکردند و حتی در این مسیر کارشکنی و اذیت و آزار هم کردند.

ایشان با اشاره به تاثیر سخنان رهبری پیرامون این فاجعه و هشدار ایشان به سران سعودی ابراز داشت: اگر نطق پر صلابت و شجاعانه و به موقع رهبری نبود این‌ها جنازه‌ها راهم تحویل نمی‌دادند؛ آنها می‌خواستند فرصت سوزی کنند تا در نهایت جنازه‌ها را در گورهای جمعی دفن کنند ولی نهیب رهبری آنها را وادار به همکاری کرد.

حسینی خراسانی با اشاره به تلاش دست اندرکاران حج برای شناسایی و انتقال پیکرهای حاجیان به کشور، افزود:  در این حادثه تعداد زیادی از علما و روحانیون و نخبگان حضور داشتند که مظلومانه از منا پر کشیدند.

ایشان تاکید کرد: ما در منا مظلوم واقع شدیم همچنانکه در این حادثه به ملت‌های اسلامی ظلم شد. سعودی‌ها باید کمک می‌کردند ولی فقط کشته شدن حجاج را نظاره کردند.

این استاد حوزه خطاب به آل سعود گفت: چرا نه خودتان کاری برای حاجیان انجام دادید نه به دیگران اجازه کمک دادید؟

او در پایان با اذعان به اینکه خداوند انتقام خود را خواهد گرفت، ابراز داشت: قطعا وعده خداوند محقق خواهد شد و خون این حاجیان سلطنت سعودی را سرنگون خواهد کرد.

در این مراسم، حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی، آیات علوی گرگانی، یزدی، حسینی بوشهری، امینی، مومن، کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حجج اسلام سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، فرخ فال، هادوی تهرانی، قاضی عسکر، اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، استاندار و نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی ، کارگزاران زیارتی استان قم و  اقشار مختلف مردم حضور داشتند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.